‘Ik gun iedereen zo’n longarts!’
Steun van een ander is onmisbaar als je een longziekte hebt. Of dat nu je partner, zus, huisdier of zorgverlener is. Janine Bastiaans (40) heeft veel aan haar longarts Jasper Kappen.

Janine Bastiaans (40) vertelt:
‘Toen ik voor het eerst bij mijn longarts dokter Kappen kwam, was ik ten einde raad. Ik had de diagnose allergisch astma, maar de medicijnen die ik gebruikte hielpen totaal niet. Ik blééf maar ziek en benauwd. Wat maakt toch dat jouw longen steeds ontsteken? vroeg hij zich af.
Hij beet zich helemaal vast in onderzoeken naar de oorzaak. Zo bleek uit een kweek dat ik een bepaalde bacterie had die er niet zou moeten zijn. Daarom stuurde hij me door naar een immunoloog. Ook regelde hij dat ik een half jaar lang drie keer per week longrevalidatie kreeg. Daarnaast verwees hij me naar een psychologisch consult om uit te sluiten dat ik mezelf zieker voelde dan ik eigenlijk was. Hij zocht net zolang door tot hij het gevonden had.
De uiteindelijk diagnose? Naast astma heb ik een afweerstoornis die ontstekingen in mijn longen geeft. Die twee diagnoses werken op elkaar in, waardoor ik nooit helemaal klachtenvrij zal zijn. Niet fijn, maar ik weet eindelijk wat ik mankeer. Nog steeds gebruik ik veel medicijnen, alleen werken ze een stuk beter.'

Dokter Kappen gaf mij het vertrouwen in mijn lichaam terug
Vertrouwen
'Dokter Kappen gaf mij het vertrouwen in mijn lichaam terug. Dankzij hem is mijn leven weer een stuk leuker. Hij is een prettige man die ik de afgelopen twee jaar steeds beter leerde kennen. Het klikt goed tussen ons. Ik vind het fijn dat hij me niet aan het lijntje houdt. Als ik bel omdat ik benauwd ben, zegt hij niet: “Kijk het nog even aan”, maar neemt hij me serieus. Vaak hoort hij al aan mijn stem of ik een prednisonkuur nodig heb. Ook is hij erg optimistisch. “De volgende keer dat ik je zie, voel je je een stuk beter”, zegt hij dan vrolijk. Ik gun iedereen zo’n arts!’
Longarts Jasper Kappen vertelt:
‘Leuk om te horen dat Janine mij haar rots in de branding noemt, maar de eer komt ons hele team toe. We doen het op onze afdeling echt samen. Janine kwam in 2018 bij ons voor een second opinion. Ze had een moeilijk onder controle te krijgen astma met veel klachten. Ons team kijkt dan altijd eerst of het echt astma is. Dat bleek na onderzoek inderdaad zo te zijn. Daarna was de vraag waardoor haar astmaklachten bleven, terwijl ze toch alle medicijnen goed gebruikte. Het bleek dat ze steeds weer een infectie met dezelfde bacterie had.
Bij de immunoloog werd toen duidelijk dat ze naast astma een afweerstoornis had. Nu deze behandeld wordt, gaat het gelukkig ook met haar astma een stuk beter. Al met al was het een hele zoektocht die veel inzet en geduld van Janine vroeg. Ik ben blij voor haar dat het beter met haar gaat.’
Tekst: Annemarie van Dijk. Fotografie: Emmely van Mierlo.